wopr 1000x200 04

KOMUNIKATY
KEVIN …
poniedziałek, 13 listopada 2023 09:15

Kevin Ernest WeldonZ wielkim żalem zawiadamiamy, że w piątek 10 listopada, w wieku 89 lat odszedł na wieczną wachtę Kevin Ernest Weldon, założyciel ILS, inicjator połączenia FIS i WLS. Był także twórcą loga i hymnu ILS.
Kevin w roku 1948 jako piętnastoletni kadet wstąpił do Pacific Surf Life Saving Club w stanie Queensland (Australia). W roku 1971 został wybrany na prezesa World Life Saving, a w 1993 był kluczową osobą w zjednoczeniu World Life Saving (WLS) z Fédération Internationale de Sauvetage Aquatique (FIS), gdy utworzono International Life Saving Federation (ILS), której został pierwszym prezesem.
W 1998 roku z inicjatywy Kevina rozpoczęła się rywalizacja w konkurencji Oceanman/Oceanwomen, w której najlepsi z najlepszych na świecie ratowników rywalizowali na oceanie wpław, na deskach i kajakach ratowniczych. Pierwsze zawody zorganizowano w Australii, Bali, Nowej Zelandii i USA. Konkurencja ta jako koronna w lifesaving’u będzie na igrzyskach olimpijskich w Australii.
ILS nadało Kevinowi tytuł Wielkiego Rycerza Orderu Ratownictwa (Grand Knight in the Order of Lifesaving) i wprowadziło do Galerii Sław ILS (ILS Hall of Fame). Jego wkład w ratownictwo wodne i jego wpływ na Międzynarodową Federację Ratowników Wodnych (ILS) na zawsze pozostaną w pamięci. Jego wizja i przywództwo pozostawiły niezatarty ślad w organizacji i jej członkach, a dziedzictwo niech inspiruje przyszłe pokolenia ratowników na całym świecie.

Cześć Jego pamięci.

 

 
KRAJOWE CENTRUM MONITOROWANIA
czwartek, 26 października 2023 08:49

kcm logs 2dniach 24-25 października 2023 roku odbyła się I Konferencja Krajowego Centrum Monitorowania Ratownictwa Medycznego. Na zaproszenie Dyrektora KCMRM Pawła Bąkały udział wzięli przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, wydziałów bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego urzędów wojewódzkich, wojewódzkich stacji pogotowia ratunkowego i oczywiście organizacji ratowniczych WOPR, GOPR i TOPR. Systemy monitorowania, współpraca na panelach łączności, mankamenty obecnego systemu i plany na przyszłość to główne aspekty konferencji. Na szczególną uwagę zasługuje bardzo wysoki poziom zaangażowania kierownictwa KCMRM i sprawującego nad nim nadzór Dyrektora Lotniczego Pogotowia Ratunkowego prof. dr hab. Roberta Gałązkowskiego we współpracę z organizacjami ratowniczymi będącymi najdalszym ogniwem PRM działającym w specyficznych warunkach zagrożenia (woda, góry). Ujednolicenie, a niekiedy i stworzenie nowoczesnego systemu współdziałania służb medycznych z ratownikami WOPR, GOPR I TOPR to wizja jaka LPR ma i … realizuje. Trzymamy kciuki i jesteśmy gotowi do współpracy.

  

 
KOBIETY Z WOPR W STRUKTURACH OLIMPIJSKICH
środa, 25 października 2023 08:45

kob pkol logsZ przyjemnością informujemy, że decyzją Prezydium Zarządu Polskiego Komitetu Olimpijskiego do komisji problemowych PKOl zostały powołane dwie członkinie WOPR.
Obie są ratownikami, obie trenowały sport (pływanie synchroniczne i piłkę ręczną), obie są obecnie związane z wodą.
Dorota Grabiec jest trenerem sportowym oraz instruktorem wielu dyscyplin w tym pływania. Jest Dyrektorem LIX Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego im. J. Kusocińskiego w Warszawie. Z jej inicjatywy w tym roku w tej szkole powstała pierwsza klasa o specjalizacji sportowego ratownictwa wodnego. Ponadto liceum wraz z Dzielnicą Bielany wspiera chętnych uczniów w możliwości uzyskania kwalifikacji zawodowych w ratownictwie wodnym i certyfikatów międzynarodowych. W PKOl została powołana w skład Komisji Sportu Kobiet.
Dr Urszula Zdanowicz jest specjalistą w zakresie chirurgii ortopedycznej i traumatologii sportowej. Była lekarzem Kadry Narodowej Polskiego Związku Pływackiego oraz lekarzem w ekipie Igrzysk Olimpijskich w Turynie. Członek TUEC przy ILS Sport Commission. Jest ordynatorem oddziału ortopedii w Enel-Med i Dyrektorem Medycznym Enel-Sport. W PKOl została powołana do Komisji Medycznej.

Życzymy powodzenia.

 

 
CSS WOPR RATOWNICTWO NA SPŁYWACH KAJAKOWYCH
wtorek, 24 października 2023 08:40

kajaki 10 2023 logsW dniach 21-22 października 2023 roku w Stanicy WOPR w Turawie (województwo opolskie) odbyło się akredytowane Centralne Szkolenie Specjalistyczne WOPR z zakresu ratownictwa wodnego na spływach kajakowych. Nie przeszkadzała październikowa aura i jakby nie było chłodna woda, aby piętnaścioro uczestników z całej Polski pod okiem mazowieckiej kadry szkoleniowej przez dwa dni zdobywało wiedzę i umiejętności się jak skutecznie zabezpieczać i ratować osoby, które wypadły z kajaka lub się z nim wywróciły. W szkoleniu uczestniczył również asystent, którzy rozpoczął zdobywanie kwalifikacji w tej dziedzinie. Na wiosnę w Turawie odbędzie się kolejne szkolenie z tego zakresu, na które już dzisiaj organizatorzy zapraszają.

 

 
ZJAZD WOJEWÓDZKI W ŁÓDZKIEM
poniedziałek, 23 października 2023 12:04

p.sokal logsW dniu 22 października 2023 roku w malowniczym obiekcie Superfala nad zbiornikiem wodnym Jeziorsko odbyło się V Walne Zebranie Sprawozdawczo - Wyborcze WOPR Województwa Łódzkiego, w którym udział wzięli przedstawiciele wszystkich dziesięciu jednostek WOPR z województwa. Takie spotkania są okazją do podsumowań działań, sprawozdań władz i wyróżnień najbardziej zasłużonych i wkładających w działania WOPR pracę i serce. Na wniosek WOPR Województwa Łódzkiego zostały wręczone medale i odznaczenia WOPR.
Ustępujące władze otrzymały od delegatów absolutorium i zebranie dokonało wyboru nowych, na kolejną kadencję oraz delegatów na Zjazd Krajowy WOPR. Najwyższa władza jednostki wojewódzkiej powierzyła ponownie funkcję prezesa Kol. Patrykowi Sokalowi, a po ukonstytuowaniu się zarządu funkcję wiceprezesów pełnić będą Kol. Damian Błaszczyk, Janusz Ciechanowski i Piotr Kucharski.

Gratulujemy.

 
SPORTY NIEOLIMPIJSKIE W PKOL
poniedziałek, 16 października 2023 09:18

pkol logs metW dniu 8 września 2023 roku Zarząd Polskiego Komitetu Olimpijskiego powołał nowe komisje problemowe. Kilka z dotychczasowych zostało zlikwidowanych, a w pozostałych ograniczono skład osobowy. Niemniej jednak troje przedstawicieli WOPR zostało przez Prezydium Zarządu PKOl powołanych do składu w komisjach: Medycznej, Sportu Kobiet oraz nowopowstałej Sportów Nieolimpijskich. Tej ostatniej odbyło się w dniu 12 października inauguracyjne posiedzenie, na którym Prezes PKOl Radosław Piesiewicz uroczyście wręczył akty powołania.
Utworzenie tej komisji jest wyrazem zwrotu polskiego ruchu olimpijskiego w podstawy sportu i szeroko rozumianą kulturę fizyczną. W dobie zmian w ruchu olimpijskim, przy włączaniu jednych i wyłączaniu innych dyscyplin z programu Igrzysk Olimpijskich istotnym elementem w sporcie jest współpraca w szerokim spektrum sportu zarówno wyczynowego jak i rekreacyjnego, a przede wszystkim w sporcie dzieci i młodzieży. Ten ostatni cel był szeroko omawiany na posiedzeniu komisji jako istotny element rozwoju sportu nie olimpijskiego w naszym Kraju. Przypomnijmy, że inauguracja Lifesaving’u jako konkurencji olimpijskiej czeka nas już na Igrzyskach w Brisbane w Australii w roku 2032.
W skład Komisji Sportów Nieolimpijskich wszedł Prezes WOPR Paweł Błasiak. Sylwetki członków WOPR powołanych do pozostałych dwóch komisji przedstawimy po ich inauguracyjnych spotkaniach.

 
DZIEŃ RATOWNICTWA MEDYCZNEGO
piątek, 13 października 2023 12:29

rat med logsW dniu dzisiejszego święta – Dnia Ratownictwa Medycznego – wszystkim osobom pracującym, pełniącym służbę, będącym członkami czy w jakikolwiek inny sposób współpracującym z systemem PRM oraz realizującym zadania ratownictwa medycznego w podmiotach pozasystemowych składam w imieniu Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego serdeczne życzenia pomyślności, samych udanych interwencji i dobrej atmosfery w pracy. Po prostu dobrej pracy.
I życzymy czasu. Niech natura, opaczność (czy jakkolwiek ją postrzegacie) da więcej czasu i pozwoli wam dotrzeć „nie za późno”.
Nie życzymy natomiast mało wyjazdów, wyjść, wypłynień i mało działań, bo do ratownictwa medycznego, podobnie jak do ratownictwa górskiego i wodnego, nie idzie się po to by tylko w nim być, ale by pomagać, ratować, działać.
Szczęścia natomiast życzymy tylko łut. Aby droga była przejezdna, samochód odpalił, pogoda była lotna, a śryżu na rzece mało – bo na miejscu, jak już tam dotrzecie, szczęście Wam nie potrzebne – jesteście profesjonalistami.
I takimi pozostańcie.

 

 
SĘDZIOWIE WOPR NA LWC 2024 AUSTRALIA
wtorek, 03 października 2023 09:43

gold coast logsZ przyjemnością informujemy, że czworgu członkom WOPR, Marcie Kosowicz, Adzie Błasiak, Grzegorzowi Koniecznemu i Annie Błasiak na wniosek Komitetu organizacyjnego LWC 2024 Komisja Sportu ILS udzieliła rekomendacji i powołała w skład międzynarodowej kadry sędziowskiej na Mistrzostwa Świata w Ratownictwie Wodnym 2024, które odbędą się w Gold Coast w Australii w dniach 23 sierpnia – 8 września 2024 roku.
Wszystkie powołane osoby posiadają międzynarodową klasę sędziego „B” w konkurencjach basenowych i oceanicznych, przy czym Grzegorz jest ponadto sędzią najwyższej klasy „A” w konkurencjach basenowych, a Ada i Anna są również sędziami w konkurencjach SERC.
Cieszy fakt, że w tak dużej konkurencji (blisko trzech sędziów aplikujących na jedno miejsce) aż cztery powołania przypadły dla sędziów z WOPR.
Przypominamy również wszystkim sędziom (krajowym i międzynarodowym), że jednym z warunków utrzymania ważności licencji sędziego na kolejny rok kalendarzowy 2024, jest - co najmniej raz w roku 2023 - pełnienie funkcji sędziego na zawodach organizowanych w ramach krajowego współzawodnictwa sportowego WOPR. Są to letnie i zimowe Mistrzostwa Polski i Mistrzostwa Polski Młodzików Młodszych, Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Morskim, Puchar Polski, cykl zawodów Grand Prix Polski oraz te zawody, które otrzymały rekomendację WOPR. W innym wypadku niezbędne jest zaliczenie szkolenia uzupełniającego jakie będzie organizowane przez WOPR w grudniu po ostatnich zawodach.    

 
ODSZEDŁ NA WIECZNĄ WACHTĘ ZAŁOŻYCIEL WOPR
poniedziałek, 25 września 2023 12:22

OlszańskiZ żalem zawiadamiamy, że w wieku 94 lat odszedł na wieczną wachtę, założyciel Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, autor nazwy naszej organizacji Tadeusz Arpad Olszański.
Wielki człowiek z wielkim sercem. Dziennikarz sportowy, piewca czystego sportu, laureat nagrody Fair Play UNESCO. Pracował między innymi w „Sztandarze Młodych”, „Sportowcu”, „Dookoła Świata”, w „Polityce”.
Główny pomysłodawca WOPR i członek pierwszego zarządu organizacji. Pasjonat sportu. Z wielkim zainteresowaniem śledził osiągnięcia sportowe naszych ratowników.
Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego,
Kawaler Orderu Błękitnego Krzyża WOPR.
Spoczywaj w spokoju…

 

 

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek 29 września 2023 r. o godzinie 14.00 w Domu Pogrzebowym na Powązkach Wojskowych w Warszawie.

 

 

 

 
JESIENNE PORZĄDKI
czwartek, 21 września 2023 11:31

remondis logsJesień się zbliża i porządki w bazach WOPR, na przystaniach, kąpieliskach i w domach. Kolejna oferta współpracy REMONDIS dla jednostek WOPR. Program eko-PROFIT – REcycling to się opłaca jaki zapoczątkowaliśmy w sierpniu. W załącznikach przedstawiamy plakat oraz dokumentację projektu. Wszystkie te dokumenty otrzymały również jednostki wojewódzkie WOPR. ZBIERAJ Z REMONDIS

 

Szczegółowa kolejność działań

 

Umowa eko-PROFIT

 

Regulamin eko-PROFIT

 

Plakat eko-PROFIT WOPR

 

 
KOLEJNE WIETRZNICE „A” i „B”
środa, 20 września 2023 07:30

wspip 15 09 2023W dniach 29.09 – 1.10. 2023 roku odbędzie się drugie tej jesieni Centralne Szkolenie Specjalistyczne WOPR z zakresu ratownictwa na wodach szybkopłynących i powodziowych - „Wietrznice”. Również i na tym szkoleniu realizowane będą poziomy „A” i „B”. Szkolenie to jest wymagane od kandydatów na stopień SRW. Polecamy również staże asystenckie, szczególnie, że część B prowadził będzie – można rzec: jak zwykle – Instruktor wykładowca Tomasz Białkowski. Szczegóły szkolenia można znaleźć na stronie organizatora, a link do mapki dojazdowej TUTAJ.

 

 
ODSZEDŁ NA WIECZNĄ WACHTĘ
poniedziałek, 18 września 2023 12:32

kir logsW dniu 11 września 2023 roku wieku 85 lat odszedł na wieczną wachtę zasłużony działacz WOPR Anastazy Stępień. Przygodę z WOPR rozpoczął w roku 1968 uzyskując kwalifikacje Młodszego Ratownika Wodnego. Wieloletni wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego WOPR w Kielcach. Pasjonat sportów motorowodnych i żeglarskich, motorowodny sternik morski, sternik jachtowy, instruktor oraz inspektor techniczny PZMWiNW. Odznaczony złotym medalem Za Zasługi dla WOPR, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Swoim spokojem i wyrozumiałością uczył cierpliwości, a swoją mądrością i pozytywną energią potrafił dzielić się ze wszystkimi. Cześć jego pamięci.

Msza Święta Żałobna zostanie odprawiona 19 września 2023 roku o godz. 14.00 w Kościele pw. Świętego Jana Chrzciciela w Kielcach, po czym nastąpi odprowadzenie na cmentarz w Cedzynie.

 

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 4 z 41

FB LINK 4INSTA LINK 2

ZMIEŃ JĘZYK

uk-flag gm-flag fr-flag

 

 

KARTA IDENTYFIKACYJNA

 CZŁONKA WOPR

karta identyfikacyjna czonka wopr 2

 

ubezpieczenie logo  

logo orlen

 niw logo

 

logo Programu PROO

 

cmc logs

 

COLO KK

  

Niedzica log  

variopool 2

 

pływam bez promili logo

   

 

ONZ BT

 

plakat

 

 

logo wypoczynek3