|
KOMUNIKATY
poniedziałek, 25 marca 2024 09:21 |
Zbliżają się pierwsze zawody w sportowym ratownictwie wodnym w sezonie 2024. Komisja sportu przypomina, że we współzawodnictwie w dyscyplinie sportu ratownictwo wodne (lifesaving) mogą uczestniczyć wyłącznie zawodnicy zrzeszeni w Klubie sportowym (Wykaz klubów tutaj) i posiadający licencje zawodnika (wykaz aktywnych zawodników zostanie przekazany organizatorom zawodów oraz umieszczony na stronie zgwopr.pl).
Wiąże się to z koniecznością wniesienia opłat licencyjnych przez kluby i zawodników, ale także instruktorów, trenerów i sędziów. W tym roku opłatę za zawodników, wraz z ich wykazem, wnoszona jest wyłącznie przez kluby sportowe, a kadra szkoląca i sędziowie mogą dokonać jej zarówno samodzielnie lub za pośrednictwem klubów.
Wysokość opłat określona jest z Taryfikatorze, a wpłaty należy dokonywać na konto główne WOPR (97 2490 0005 0000 4520 5009 6542), a w tytule odpowiednio: licencja sędziego, licencja trenera, licencja instruktora.
Opłat licencji należy dokonać na 7 dni przez zawodami, a przed najbliższym Grand Prix Polski – z uwagi na okres świąteczny – do 2 kwietnia 2024.
|
wtorek, 19 marca 2024 09:43 |
W dniu 18 marca 2024 roku w wieku 79 lat odszedł na wieczną wachtę Wiceprzewodniczący Głównej Komisji Rewizyjnej WOPR, Instruktor Wykładowca WOPR Nr 228 Stanisław Chomentowski. Był pasjonatem wszystkiego co było związane z wodą: instruktor motorowodny, żeglarstwa, pływania, płetwonurkowania. Jeden z twórców ratownictwa wodnego na Warmii i Mazurach. Przez wiele lat był wiceprezesem Elbląskiego WOPR. Instruktor Europejskiej Rady Resuscytacji. Członek Komisji Ratownictwa Podwodnego WOPR. Uwielbiał szkolić i robił to po prostu dobrze. Odznaczony za swoją działalność na rzecz ratownictwa wodnego Złotą Odznaką WOPR Za Zasługi z Liściem Laurowym, Brązowym Medalem za Zasługi dla WOPR, Orderem Błękitnego Krzyża WOPR. Cześć jego pamięci.
Ostatnia droga Stanisława rozpocznie się w dniu 22 marca 2024 roku o godz. 10:00 na cmentarzu Agrykola w Elblągu.
|
poniedziałek, 11 marca 2024 12:40 |
W dniu 25 lutego 2024 roku Zarząd Główny WOPR podjął uchwałę zwołującą sprawozdawczo-wyborczy zjazd zamykający jedenastą i rozpoczynający dwunastą kadencję władz naszej organizacji. XII Zjazd Krajowy WOPR odbędzie się w Warszawie w dniach 23 – 24 listopada 2024 roku. Zgodnie z uchwaloną Ordynacją wyborczą w Zjeździe weźmie udział z głosem stanowiącym po sześciu delegatów z każdej jednostki wojewódzkiej WOPR oraz z głosem doradczym członkowie ustępujących władz, komisji, członkowie wspierający i zaproszeni goście z głosem doradczym jeżeli nie będą delegatami. Protokoły z wyboru delegatów w poszczególnych województwach, jednostki wojewódzkie przekażą do biura ZG WOPR do 30 maja, a wykaz delegatów zostanie opublikowany na naszej stronie do 20 czerwca bieżącego roku. Delegatem na Zjazd Krajowy WOPR może zostać wyłącznie członek jednostki WOPR będącej w strukturach danej jednostki wojewódzkiej, wybrany na walnym zebraniu tej jednostki zgodnie z zasadami wyboru delegatów w danym województwie, posiadający pełną zdolność do czynności prawnych, figurujący w Centralnej Ewidencji WOPR, nie zalegający ze zobowiązaniami w stosunku do jednostki WOPR, jednostki wojewódzkiej oraz WOPR, który wyraził zgodę na pełnienie funkcji delegata i wypełnił Kartę i Oświadczenie Delegata. Obecna ordynacja, aby wyeliminować nieaktywnych delegatów, którzy np. przestali być członkami naszej organizacji lub zmieniając jednostkę nie reprezentują już województwa, z którego zostali wybrani lub też zalegają w zobowiązaniach w jednostkach WOPR, wprowadziła dwa nowe uregulowania:
- Mandat delegata ulega wygaśnięciu w wypadku niespełniania warunków pełnienia funkcji delegata oraz w przypadku utraty członkostwa w jednostce działającej w strukturach WOPR w danym województwie, a także zmiany jednostki wojewódzkiej, lub zmiany jednostki organizacyjnej w danym województwie.
- Zastrzeżenie do prawidłowości wyboru delegatów lub spełniania przez nich warunków posiadania mandatu mogą zgłosić władze i organy dyscyplinarne jednostek WOPR oraz członek władz WOPR w terminach wskazanych w Ordynacji do Sądu Honorowego WOPR, który rozstrzyga sprawę w tym zakresie.
|
|
wtorek, 27 lutego 2024 08:27 |
Już po raz trzeci Komisja Zapobiegania Utonięciom ILS będzie gospodarzem internetowego seminarium organizowanego w ramach Międzynarodowego Dnia Kobiet, aby pokazać wkład naszych pań w działania zmierzające do zmniejszenia liczby utonięć. Podczas Światowej Konferencji Zapobiegania Utonięciom jaka w tym roku odbyła się w Perth (Australia) ustalono, że tegoroczne seminarium skupi się na nowych liderach ruchu prewencji ze wszystkich kontynentów, a jego panelistkami będą między innymi: Chezik Tsunoda, filmowiec i założycielka fundacji No More Under z USA, Kirsty Doig, (fundacja Darcey Sunshine) z Południowej Afryki, Nahid Akther z Centrum Badań i Zapobiegania Urazom z Bangladeszu, Mariko Roots z Uniwersytetu Loyola Marymount w USA oraz dr Muthia Cenderadewi wykładowca z Uniwersytetów Mataram w Indonezji i James’a Cook’a w Australii. Termin: środa 6 marca 2024 roku godz. 8:00 (7:00 GTM) Link rejestracyjny: https://zoom.us/webinar/register/WN_KJsUSRRpQs2-CRm_b7c0OA Zapraszamy … nie tylko Panie.
|
środa, 21 lutego 2024 15:02 |
Jak co roku WOPR Oddział w Skierniewicach w obiektach Ośrodka Sportu i Rekreacji uroczyście podsumował sezon ratowniczy 2023. Na nadzorowanym obszarze wodnym nie doszło do żadnego utonięcia, a przepracowanych zostało przez ratowników 1400 godzin. W prowadzonych w zajęciach edukacyjnych wzięło udział 1200 osób (w tym 16 grup przedszkolnych), a na szczególną uwagę zasługują osiągnięcia sportowe, na które właśnie WOPR Skierniewice w obszarze kategorii młodzieżowych stawia od ponad 10 lat. Skierniewice są wylęgarnią młodych talentów szczególnie w kategorii młodzik młodszy, o czym świadczy „wysyp” medali i Rekordów Polski.
Podczas spotkania uroczyście przyjęto w szeregi WOPR 42 nowych członków oraz wręczono legitymacje ze zdobytymi przez 15 ratowników stopniami Młodszego Ratownika WOPR i Ratownika WOPR. Uroczyście zostało wręczonych 21 powołań do kadry wojewódzkiej WOPR na kwietniowe Mistrzostwa Polski jakie rozegrane zostaną w Opolu.
Na wniosek Prezesa WOPR Województwa Łódzkiego Prezes WOPR odznaczył Złotym Medalem „Za Zasługi dla WOPR” Prezydenta Miasta Skierniewice Pana Krzysztofa Jażdżyka.
O zainteresowaniu działaniami WOPR Skierniewice świadczyła obecność zaproszonych goście: Pani Beaty Ozga-Flejsze - radnej łódzkiego Sejmiku, Pana Marcina Szymorka - Naczelnika Wydziału Urzędu Marszałkowskiego , Pani Kingi Klimczak - Kierownik WCZK Łodziekiego Urzędu Wojewódzkiego, Pana Jarosława Chęcielewskiego - Zastępcy Prezydenta Miasta Skierniewice, Pana Dariusza Chęcielewskiego - Wiceprzewodniczący Rady Miasta Skierniewice, przedstawicieli służb współpracujących Pana Mariusza Wielgosza - Komendanta Miejskiego PSP, podinsp. Marka Zielińskiego - z Komendy Miejskiej Policji oraz Pana Arkadiusza Częstochowskiego - Wiceprezesa Pływalni Miejskiej „NAWA”.
|
piątek, 09 lutego 2024 08:00 |
W dniu 5 lutego 2024 roku w wieku 88 lat odszedł na wieczną wachtę człowiek historia ratownictwa wodnego i WOPR, Lwowianin, Tadeusz Glinkowski. W młodości był pływakiem Pafag Wrocław i już w szkole średniej został ratownikiem najpierw I a potem II klasy PZP jeszcze zanim powstało WOPR. Najwyższe kwalifikacje ratownicze - Instruktora wykładowcy WOPR nr 235 - uzyskał w roku 1970 jako 35-latek. Działał na terenie Śląska a od roku 1980 na Mazowszu, gdzie przez 17 lat pełnił funkcję wiceprezesa Stołecznego Wojewódzkiego WOPR, praktycznie aż do reformy organizacyjnej i zmian w strukturze WOPR. Wielokrotny instruktor Centralnych Szkoleń Specjalistycznych w Tamie na stopnie Starszego Ratownika Wodnego i Instruktora WOPR. Odznaczony Złotą Honorową Odznaką WOPR Za Zasługi z Wieńcem Laurowym oraz odznaką Zasłużony Instruktor WOPR. Zjazd Krajowy WOPR w roku 1998 nadał mu tytuł Członka Honorowego WOPR. Cześć jego pamięci.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się w dniu 14 lutego 2024 roku o godz. 10:00 w Domu Pogrzebowym na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie po czym urna zostanie przewieziona na Cmentarz Bródnowski.
|
piątek, 26 stycznia 2024 10:24 |
Nie tylko WOPR-owcy znad morza podejmują wyzwania morskie. Daniel Kunce z Oddziału Miejsko – Powiatowego WOPR w Ostrowie Wielkopolskim, namówił Julię Frączek, Tomasza Kuziemskiego i Marcina Hoję, na co dzień razem pracujących jako ratownicy wodni na pływalni Quarium OSiR Kępno, do pokonania Zatoki Gdańskiej, czyli wspólnego przepłynięcia z Gdyni (plaża przy Babich Dołach) do „Krańca Polski” czyli na sam czubek Półwyspu Helskiego. Odległość w prostej linii blisko 18 km ma być pokonana przez ratowników nie w formie sztafety, lecz wspólnie, zespołem, gdzie każdy z nich pokonuje cały dystans. Wyzwanie swoim terminem (w zależności od „okienka pogodowego” 20 – 27 lipca 2024) wpisuje się we World Drowning Prevention Day, który cały świat obchodzi 25 lipca. Od strony organizacyjnej i logistycznej przeprawę koordynuje Aleksandra Bednarek, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Pływania na Wodach Otwartych (ang. POWSA), która jako pierwsza Polka sięgnęła po Triple Crown of Open Water Swimming: w 2018 pokonała Kanał Catalina (USA), 2019 opłynęła Manhattan, a w 2021 przepłynęła Kanał La Manche – więc wie jak to się robi. Nowe wyzwanie, inne warunki niż zwykle, ale i promocja pływania, wspólnej pracy ratowników i działania w zespole to cele Daniela, Julii, Tomasza i Marcina – w niedługim czasie więcej informacji o śmiałkach. Chętnych do wsparcia wydarzenia zapraszamy na Facebook. WOPR objęło patronatem niniejsze przedsięwzięcie i będzie je rekomendować jako ważny punkt obchodów WDPD 2024.
|
wtorek, 23 stycznia 2024 12:16 |
Jeszcze ostatki zimy (a może wróci) i możliwości uzyskania kwalifikacji CSS WOPR z zakresu ratownictwa na akwenach pokrytych lodem – niezbędnych dla kandydatów SRW i osób jakie ukończyły szkolenie w Tamie warunkowo (6 z nich kwalifikacje lodowe już uzyskało – brawo!). W chwili obecnej są to najlepsze warunki do szkolenia „B” i szkoleń specjalistycznych na posiadanym przez jednostki sprzęcie, niemniej jednak odbyły się z sukcesem dwa szkolenia poziom „A” (mazowieckie i opolskie), a planowane są dwa kolejne w dniach 27-28 stycznia (w Chełmie Śląskim – zapisy) i 9-10 lutego (w Kruszwicy – zapisy wkrótce). Zapraszamy odważnych.
|
poniedziałek, 22 stycznia 2024 10:15 |
Po raz kolejny, tym razem Prezes Śląskiego WOPR, Instruktor WOPR Jarosław „Zwierzu” Zwierzyna odebrał obroniony ponad rok temu, w grudniu 2022 roku w Krakowskiej Akademii im. Frycza Modrzewskiego dyplom doktorski. Jego dysertacja zatytułowana „Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Krajowym Systemie Ratowniczo - Gaśniczym Rzeczypospolitej Polskiej” wskazywała, WOPR jako źródło technik i taktyki działań ratowniczych, z których część można zaimplementować do innych służb pomimo różnic w ich systemie działania czy strukturze. Ratownictwo wodne w ksrg – jako część ratownictwa technicznego – jest niewielkim fragmentem jaki jednostki systemu muszą podejmować w wypadku braku podmiotów uprawnionych do wykonywania ratownictwa wodnego, które jako jedyne posiadają ustawowe uprawnienia do prowadzenia działań ratowniczych na obszarach wodnych. Jest więc nader istotne, aby współpraca tych dwóch obszarów stała na wysokim poziomie co zapewni skuteczną i systemowo jednolitą pomoc poszkodowanym. Praca wykonana na Wydziale Nauk o Bezpieczeństwie KA, a recenzowana została przez prof. dr hab. Kubę Jałoszyńskiego (WSPol) i prof. ucz. dr hab. Aleksandre Skrabacz (WAT). Kolejny szczebel kariery za Jarosławem, kilka przed nim.
|
czwartek, 04 stycznia 2024 08:46 |
Z nowym rokiem oprócz życzeń Do Siego Roku, przypominamy o funkcjonującym programie współpracy WOPR, z REMONDIS gdzie nasze jednostki WOPR mogą w ramach eko-PROFIT – REcycling to się opłaca jaki zapoczątkowaliśmy w sierpniu. W załącznikach przedstawiamy plakat oraz dokumentację projektu i kontakt do operatora systemu. Wszystkie te dokumenty otrzymały również jednostki wojewódzkie WOPR. ZBIERAJ Z REMONDIS.
Szczegółowa kolejność działań
Regulamin
Umowa
Plakat
|
środa, 03 stycznia 2024 15:31 |
Ukazała się druga część monografii „Wybrane zagadnienia z ratownictwa specjalistycznego” (część pierwsza do osiągnięcia tutaj), której przewodnim tematem jest ratownictwo w okresie zimowym, a więc górskie i lodowe. Napisana wspólnie przez Grzegorza Koniecznego i Iwonę Tabaczek-Bejster – Instruktorów WOPR oraz zaproszonych trzech ratowników GOPR – również instruktorów w swoich specjalnościach. Opracowanie w zakresie ratownictwa na akwenach pokrytych lodem porusza tematy począwszy od struktury lodu na różnego rodzaju zbiornikach, poprzez ewidencje podstawowego sprzętu stosowanego w ratownictwie lodowym, gdzie autorzy pokazują od (dla niektórych) historycznych „kołowrotów” i pierwszych ‘węgorzy” jednak stosowanych jeszcze w jednostkach WOPR poprzez wciąż unowocześniany RSKTM, poduszkowiec, a kończą na zasadach samoratownictwa i technik ratowniczych. Książka warta polecenia szczególnie dla WOPR-owskich „bibliotekarzy” jako jedna z niewielu pozycji z tego obszaru. Monografię recenzował prof. Arkadiusz Stanula – Instruktor Wykładowca WOPR. Pozycja wydana przez Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego.
|
|
|
|
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>
|
Strona 4 z 44 |
|
ZMIEŃ JĘZYK
KARTA IDENTYFIKACYJNA
CZŁONKA WOPR
|