wopr 1000x200 04

KOMUNIKATY
WOPR W PRACY DOKTORSKIEJ
poniedziałek, 22 stycznia 2024 10:15

jarosłąw zwierzyna dok logsPo raz kolejny, tym razem Prezes Śląskiego WOPR, Instruktor WOPR Jarosław „Zwierzu” Zwierzyna odebrał obroniony ponad rok temu, w grudniu 2022 roku w Krakowskiej Akademii im. Frycza Modrzewskiego dyplom doktorski.
Jego dysertacja zatytułowana „Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Krajowym Systemie Ratowniczo - Gaśniczym Rzeczypospolitej Polskiej” wskazywała, WOPR jako źródło technik i taktyki działań ratowniczych, z których część można zaimplementować do innych służb pomimo różnic w ich systemie działania czy strukturze. Ratownictwo wodne w ksrg – jako część ratownictwa technicznego – jest niewielkim fragmentem jaki jednostki systemu muszą podejmować w wypadku braku podmiotów uprawnionych do wykonywania ratownictwa wodnego, które jako jedyne posiadają ustawowe uprawnienia do prowadzenia działań ratowniczych na obszarach wodnych. Jest więc nader istotne, aby współpraca tych dwóch obszarów stała na wysokim poziomie co zapewni skuteczną i systemowo jednolitą pomoc poszkodowanym.
Praca wykonana na Wydziale Nauk o Bezpieczeństwie KA, a recenzowana została przez prof. dr hab. Kubę Jałoszyńskiego (WSPol) i prof. ucz. dr hab. Aleksandre Skrabacz (WAT).
Kolejny szczebel kariery za Jarosławem, kilka przed nim.

 

 
NOWY ROK, NOWE PORZĄDKI z REMONDIS
czwartek, 04 stycznia 2024 08:46

remondis 03 01 2024 logsZ nowym rokiem oprócz życzeń Do Siego Roku, przypominamy o funkcjonującym programie współpracy WOPR, z REMONDIS gdzie nasze jednostki WOPR mogą w ramach eko-PROFIT – REcycling to się opłaca jaki zapoczątkowaliśmy w sierpniu. W załącznikach przedstawiamy plakat oraz dokumentację projektu i kontakt do operatora systemu. Wszystkie te dokumenty otrzymały również jednostki wojewódzkie WOPR. ZBIERAJ Z REMONDIS.

 

Szczegółowa kolejność działań

Regulamin

Umowa

Plakat

 

 

 
WARTO PRZECZYTAĆ „RATOWNICTWO SPECJALISTYCZNE” – CZĘŚĆ II
środa, 03 stycznia 2024 15:31

wyb zaga z rat spec c2 logsUkazała się druga część monografii „Wybrane zagadnienia z ratownictwa specjalistycznego” (część pierwsza do osiągnięcia tutaj), której przewodnim tematem jest ratownictwo w okresie zimowym, a więc górskie i lodowe. Napisana wspólnie przez Grzegorza Koniecznego i Iwonę Tabaczek-Bejster – Instruktorów WOPR oraz zaproszonych trzech ratowników GOPR – również instruktorów w swoich specjalnościach.
Opracowanie w zakresie ratownictwa na akwenach pokrytych lodem porusza tematy począwszy od struktury lodu na różnego rodzaju zbiornikach, poprzez ewidencje podstawowego sprzętu stosowanego w ratownictwie lodowym, gdzie autorzy pokazują od (dla niektórych) historycznych „kołowrotów” i pierwszych ‘węgorzy” jednak stosowanych jeszcze w jednostkach WOPR poprzez wciąż unowocześniany RSKTM, poduszkowiec, a kończą na zasadach samoratownictwa i technik ratowniczych. Książka warta polecenia szczególnie dla WOPR-owskich „bibliotekarzy” jako jedna z niewielu pozycji z tego obszaru.
Monografię recenzował prof. Arkadiusz Stanula – Instruktor Wykładowca WOPR. Pozycja wydana przez Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego.

 

 

 

BN 2023

 

 

 

 
ZIMA 2024 – RUSZYŁY CSS „LODOWE”
środa, 13 grudnia 2023 10:52

SZKOLENIA LOD LOG 13 12 2023Przyszła zima – może trochę odpuściła, ale powróci – i rozpoczęły się Centralne Szkolenia Specjalistyczne WOPR z zakresu ratownictwa na obszarach pokrytych lodem.
Szkolenia te, już na poziomie „A” przygotowują do podstawowych umiejętności poradzenia sobie na lodzie i do udzielania pomocy ratownikom oraz w prostych sytuacjach także poszkodowanym. Są one dedykowane również, a może przede wszystkim, dla młodzieży, ale i dorośli powinni z tym tematem się zaznajomić.
Szkolenia na poziomie „B” są szkoleniami typowo ratowniczymi, na lodzie kruchym i z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu ratowniczego w tym trapu pneumatycznego, systemów woda lód i są dedykowane dla absolwentów szkolenia „A”.
Pierwsze z nich odbyło się w ostatni weekend na wodach Kanału Królewskiego w Warszawie. Kolejne wystartują niebawem w Turawie (województwo opolskie) i w Kruszwicy (województwo kujawsko-pomorskie) i na stronach internetowych tych jednostek proszę szukać informacji o terminie i warunkach uczestnictwa.
Szkolenia lodowe, wraz ze szkoleniami „Wietrznice”, są wymagane od kandydatów na stopień Starszy Ratownik wodny i Instruktor WOPR.
Do wglądu są wszystkie Programy Centralnych Szkoleń Specjalistycznych WOPR.

 

 
TAMA 2024
środa, 13 grudnia 2023 09:50

TAMA 2024 LOG 13 12 2023Ruszają przygotowania do Centralnych Szkoleń Specjalistycznych WOPR w TAMIE na stopnie Starszy Ratownik Wodny (SRW) i Instruktor WOPR (IWOPR). Szkolenia planowane są w terminie 7 - 15 września 2024 roku. W zakładce Szkolenia/TAMA znajdują się odpowiednie zakładki SRW 2024 i IWOPR 2024 gdzie można zapoznać się z warunkami uczestnictwa w kursach. Szczegóły zasad szkolenia w WOPR znajdują się w plikach w zakładce Szkolenia/System szkolenia w WOPR
Przypominamy – póki zima w pełni i choć trochę odpuściła to mamy nadzieję, że powróci – o wymaganym od kandydatów na SRW odbyciu szkoleń z zakresu ratownictwa lodowego.
Dotyczy to również absolwentów szkoleń w Tamie, którzy z uwagi na warunki pogodowe w latach poprzednich zostali warunkowo dopuszczeni do kursów. Dwóch z nich w ostatni weekend po odbyciu szkolenia lodowego w warszawie w ramach CSS WOPR odebrało akty nadania i legitymacje. Gratulujemy.

 

 
REKORD POLSKI JUNIORÓW MŁODSZYCH W … HOLANDII
czwartek, 07 grudnia 2023 15:21

reko pol jun 07 12 2023W dniach 1-3 grudnia 2023, w trakcie zawodów Orange Cup rozgrywanych w Eindhoven (Holandia) nasi zawodnicy zdobyli srebro, brąz i aż siedmiokrotnie zajmowali miejsce „tuż za” – czwarte - wyniki poniżej. 
Natomiast w kategorii Junior Młodszy zawodnik ze Szczecina Maks Bitner w konkurencji 100 m Manikin Carry with Fins (ratowanie z pasem w płetwach) ustanowił z czasem 0:59,26 nowy Rekord Polski.
W corocznej edycji Pucharu Holandii wzięło udział blisko 700 zawodników z ponad 70 klubów, w tym reprezentacje m.in. Francji, Włoch, RPA, Szwajcarii. Zawody odbyły się na najwyższym poziomie zarówno sportowym, jak i organizacyjnym, dorównując standardom mistrzostw świata. Padały rekordy świata i rekordy życiowe.
Był to kolejny meeting pozwalający uzyskać kwalifikacje do The World Games 2025. WOPR złożył do ILS aplikację aby przyszłoroczne Zimowe Mistrzostwa Polski mogły się odbyć w formule międzynarodowej i również być kwalifikacją do TWG 2025 (ostatnią w roku 2024, a więc ostatnią szansą w ogóle). Planowanym miejscem takiego wydarzenia byłaby wtedy olimpijska pływalnia Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
A termin? 6-8 grudnia 2024. Może Mikołaj coś przyniesie.

Więcej…
 
OPOLSKIE PODZIĘKOWANIE
środa, 06 grudnia 2023 15:11

opolskie podz 06 12 2023W dniu 2 grudnia w Kędzierzynie – Koźlu na obchodach 50-lecia działalności WOPR Województwa Opolskiego miała miejsce bardzo sympatyczna i niespodziewana dla samych bohaterów uroczystość. Prezes WOPR na wniosek Prezesa WOPR Województwa Opolskiego odznaczył „Odznaką Błękitnego Krzyża WOPR” Państwa Katarzynę i Adama Janiszewskich. Odznakę tą nadaje się na wniosek prezesa jednostki wojewódzkiej, osobom nie będącym członkami WOPR, a wnoszącym do naszej organizacji dobro. W tym wypadku owym „dobrem” było trzech ratowników, którzy stanęli za plecami odznaczonych, ich synowie: Bartosz, Mateusz i Jan Janiszewscy – ratownicy wodni Opolskiego WOPR. Bardzo miła tradycja uhonorowywania rodzin „ratowniczo pokoleniowych” lub rodziców nie-ratowników spełniających nasze, ratownicze marzenia.
Gratulujemy odznaczonym i życzymy pociechy z synów jak Opolskie WOPR z nich jako ratowników.      

 
SZKOLENIA LODOWE RUSZAJĄ
środa, 06 grudnia 2023 08:40

kostki loduZ uwagi na niskie temperatury jednostki WOPR organizują Centralne Szkolenia Specjalistyczne WOPR z zakresu ratownictwa na akwenach pokrytych lodem. Poziom „A” – czyli dla początkujących zapoznanie ze środowiskiem wodnym oraz podstawowymi technikami ratowniczymi oraz poziom „B” – zaawansowane techniki ratownicze na niestabilnym lodzie z wykorzystaniem sprzętu.
Pierwsze szkolenie już w najbliższy weekend w Warszawie (zgłoszenia tutaj), a kolejne planowane są w Kruszwicy w województwie kujawsko-pomorskim oraz w Turawie w województwie opolskim. Linki do zgłoszeń niebawem.
Przypominamy, że tzw. „lodowe” CSS WOPR na poziomie co najmniej „A” jest wymagane od kandydatów na szkolenia w Tamie oraz od absolwentów, którzy warunkowo (z uwagi na ostatnie ciepłe zimy) zostali dopuszczeni do szkoleń centralnych SRW.
Na wszystkie szkolenia zapraszamy również (a może i przede wszystkim) kandydatów na Instruktorów CSS WOPR z zakresu ratownictwa lodowego. Przypominamy, że co najmniej dwie pozytywne asystentury na wszystkich poziomach szkolenia oraz pozytywnie zaliczony egzamin pozwalają samodzielnie prowadzić rekomendowane przez WOPR szkolenia w swoich jednostkach.

 

 
NADANIE SZTANDARU W OPOLSKIM WOPR
wtorek, 05 grudnia 2023 07:31

opole 04.12.2023W dniu 2 grudnia podczas gali z okazji 50-lecia WOPR na Opolszczyźnie na pięknej sali balowej w Kędzierzynie – Koźlu został nadany sztandar jednostce wojewódzkiej - WOPR Województwa Opolskiego. Akt nadania sztandaru odczytał Prezes WOPR Paweł Błasiak, fundatorzy dokonali symbolicznego wbicia gwoździ w jego drzewce, a przekazania sztandaru na ręce Prezesa WOPR Województwa Opolskiego Zbigniewa Szorca dokonał Wicemarszałek Województwa Opolskiego Pan Zbigniew Kubalańca.
Sztandar został przekazany na ręce pocztu sztandarowego, w którym sztandarowym był Kol. Ryszard Tatarczuk, najstarszy etatowo pracujący ratownik na Opolszczyźnie, a nie wiadomo czy nie w kraju, a asystowali przedstawiciele najmłodszego pokolenia ratowników, zasłużeni zawodnicy MUKS – WOPR Kędzierzyn - Koźle Kol. Zofia Rapiejko i Maksymilian Topolnicki.
W obecności sztandaru nadane zostały honorowe medale i odznaczenia samorządowcom, przedstawicielom zaprzyjaźnionym służb, instytucji i organizacji, po czym, po wyprowadzeniu sztandaru w jego honorowe miejsce, rozpoczęła się przyjacielska biesiada.    

Więcej…
 
ZNÓW SIĘ ZBLIŻA „KRUCHA WYOBRAŹNIA”
poniedziałek, 04 grudnia 2023 15:46

krucha 04 12 2023Przyszła zima i na akwenach utworzył się lód. Wydaje się gruby, a czasem jest gruby i ratownicy po nim chodzą. Ratownicy. Z odpowiednim przeszkoleniem, zabezpieczeniem i znajomością zasad zachowania się w razie wypadku.
Wody w Polsce to w dużej mierze cieki. Niejednokrotnie ze zrzutem wody z miast lub zakładów przemysłowych. Nie dość, że woda w nich płynie to jeszcze jest – jak na tą porę roku – ciepła. Oznacza to nic innego, jak po prostu to, że pod pokrywą lodową, która może wydawać się stabilna i twarda, znajdują się ciepłe strugi wodne powodujące zmniejszenie grubości i struktury lodu. Rzeka meandruje i jeżeli nie znajdzie drogi w swoim korycie poszuka jej obok, tam, gdzie latem było spokojnie, a teraz pod lodem? Kto wie.
WOPR ostrzega i informuje. Każdy, KAŻDY LÓD NALEŻY UWAŻAĆ ZA KRUCHY i nie dający 100-procentowej pewności trwałości. W większości wypadków ofiara wpada pod lód i nie jest w stanie spod niego wyjść. Co zrobić, aby poszkodowany nie wpadł pod lód i doczekał przyjazdu ratowników. Szkolić się. Edukacja wodna to nie tylko basen, karta pływacka i żeglowanie. To również myślenie o zagrożeniach i umiejętność radzenia sobie w nagłych sytuacjach. Przypominamy o tym od lat. „Krucha wyobraźnia”

 

 
I PUCHAR POLSKI W RATOWNICTWIE WODNYM
poniedziałek, 04 grudnia 2023 08:58

Puchar pl 04 12 2023W dniach 25 – 26 listopada 2023r, w Zabrzu na pływalni Aquarius Kopernik odbyły się, organizowane po raz pierwszy, zawody Pucharu Polski w Ratownictwie Wodnym. Pod nieobecność męskiej reprezentacji, która walczyła o kwalifikacje do TWG 2025 w Warendorfie, ta nowa formuła konkurencji przyciągnęła sporo młodzieży – bo to między innymi dla nich powstają nowe, dynamiczne konkurencje na krótkim basenie. Można by rzec „Puchar Sprintu” lub przedsmak zmagań na pełnych dystansach.
Ponieważ monotonia idzie tuż przed zniechęceniem i rezygnacją, Komisja ds. Sportu WOPR i Oddział Śląskiego WOPR w Zabrzu otworzyła nowy obszar zmagań dla ratowników. Szybkie, 50- metrowe i zarazem widowiskowe konkurencje mogą być alternatywą i zachęceniem młodych ratowników i pływaków do spróbowania swoich sił w lifeseving’u.
Otwarcia dokonała Pani Małgorzata Mańka – Szulik - Prezydent Zabrza, a obecni na zawodach, a także podczas dekoracji, byli przedstawiciele władz lokalnych, szkół sportowych i sponsorów.
Wspaniała oprawa zawodów stawia wysoko poprzeczkę dla kolejnych organizatorów. Zawodnicy zadowoleni, trenerzy zaskoczeni (ale pozytywnie) nowymi konkurencjami i przebiegiem zawodów, a organizatorzy zmęczeni … ale szczęśliwi co potwierdziła Prezes WOPR Zabrze Aneta Gralińska – Preg. Wyniki z zawodów można znaleźć na lifetiming.pl

 

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 3 z 42

FB LINK 4INSTA LINK 2

ZMIEŃ JĘZYK

uk-flag gm-flag fr-flag

 

 

KARTA IDENTYFIKACYJNA

 CZŁONKA WOPR

karta identyfikacyjna czonka wopr 2

 

ubezpieczenie logo  

logo orlen

 niw logo

 

logo Programu PROO

 

cmc logs

 

COLO KK

  

Niedzica log  

variopool 2

 

pływam bez promili logo

   

 

ONZ BT

 

plakat

 

 

logo wypoczynek3