KOMUNIKATY
RATOWNICTWO WODNE W AQUAPARKACH
poniedziałek, 26 września 2022 14:04

paip zdj 1W dniu 23 września w obiektach Term Chochołowskich na Podhalu na zaproszenie prezesa stowarzyszenia Polskie Aquaparki i Pływalnie Pana Roberta Hołdy, prezes WOPR Paweł Błasiak uczestniczył w konferencji przedstawicieli największych pływalni i aquaparków w Polsce. Eksperckie spotkanie uwypukliło szereg problemów w obowiązujących przepisach prawnych na jakie WOPR zwraca uwagę i przedstawia projekty ich zmian od lat zarówno do organu nadzoru nad ratownictwiem wodnym jak i do Parlamentu. Uczestnicy zwracali uwagę, na nieścisłości, niedopowiedzenia, a w szczególności specyficzną i odmienną, w zależności od sytuacji, interpretację przepisów stosowaną przez organ nadzoru. Niestety ostatnie spotkanie jakie przedstawiciele PAiP odbyli w resorcie spraw wewnętrznych pogłębiło jedynie ich frustrację bieżącą sytuacją prawną. W spotkaniu uczestniczyła również dr Iwona Michniewicz, biegły sądowy z zakresu ratownictwa wodnego, były członek WOPR i Instruktor WOPR, autor wielu prac z zakresu teorii i praktyki ratowniczej.

 
OTWARCIE ETAPU DROGI WODNEJ BAŁTYK - ELBLĄG
poniedziałek, 26 września 2022 08:50

sm 1W dniu 17 września delegacja WOPR uczestniczyła w uroczystości otwarcia pierwszego etapu drogi wodnej łączącej Morze Bałtyckie z Zalewem Wiślanym - kanału przez Mierzeję Wiślaną oraz Portu Nowy Świat. W uroczystości udział wziął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Prezes Rady Ministrów, parlamentarzyści, ministrowie oraz przedstawiciele służb mundurowych. Możliwość zwiększenia ruchu turystycznego i rekreacji wodnej związanej z tą budowlą stanowić mogą nowe zadania dla jednostek WOPR z województw pomorskiego i warmińsko - mazurskiego.
W skład delegacji WOPR weszli prezes WOPR, wiceprezes ZG WOPR Krzysztof Skrzyniarz, Przewodniczący GKR WOPR Jarosław Radtke, członek ZG WOPR Maciej Banachowski oraz kol. Tomasz Wojciechowski (MI WOPR) i Jarosław Wiśniewski (RWP,S,M)

Więcej…
 
KOLEJNI INSTRUKTORZY WOPR IDĄ W POLSKĘ
wtorek, 20 września 2022 08:44

dyplom 22 tamaKolejni Instruktorzy zakończyli z sukcesem Centralne Szkolenie Specjalistyczne na stopień Instruktora WOPR jakie odbyło się w Tamie w dniach 3 – 11 września. W tym roku kadrą szkoleniową było aż trzech Instruktorów Wykładowców WOPR: Sebastian Tumiłowicz, Apoloniusz Kurylczyk i Dariusz Krawiec, a asystentami troje Instruktorów WOPR aspirujących (mamy nadzieję) do najwyższego stopnia edukacyjnego: Albert Frączyk, Adrianna Błasiak i Marcin Trembulak. „Gościnnie”, ze skromnym wkładem edukacyjnym Tamę odwiedzili prezes WOPR oraz były prezes WOPR Województwa Zachodniopomorskiego, a obecnie wykładowca Uniwersytetu Szczecińskiego kol. Tomasz Zalewski.
Kandydat na instruktora ma za sobą co najmniej 500 godzin praktyk ratowniczych, ponad 400 godzin szkoleń jako uczestnik i nie mniej niż 100 godzin pracy jako asystent na szkoleniach z zakresu ratownictwa wodnego prowadzonych przez instruktora WOPR. Posiada kwalifikacje instruktora z zakresu ratownictwa wodnego (tzw. MSW) oraz cztery dodatkowe kwalifikacje spośród wskazanych w wykazie WOPR. W ich przypadku Tama weryfikuje metodykę szkolenia stosowaną w WOPR, zapoznaje z nowymi technikami i zapoznaje z bieżącymi zmianami w systemie szkolenia, prawie lub jego interpretacjach.
W tegorocznym szkoleniu, po złożeniu ustnego egzaminu końcowego przed komisją, kurs ukończyło jedenaścioro członków WOPR zdobywając stopień Instruktora WOPR. Gratulacje.

 

 
O BEZPIECZEŃSTWIE WODNYM W KRUSZWICY
poniedziałek, 19 września 2022 08:40

kruszwica dialogW dniu 13 września w Kruszwicy odbyło się posiedzenia Kujawsko–Pomorskiej Rady Dialogu Społecznego, którego tematem były szeroko rozumiane zagadnienia wodne, ze szczególnym uwzględnieniem gospodarki wodnej i bezpieczeństwa wodnego. Głos w tej sprawie zabierał członek Zarządu Głównego WOPR, Prezes WOPR Województwa Kujawsko – Pomorskiego Kol. Maciej Banachowski, który w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na zagrożenia dla osób przebywających na obszarach wodnych oraz szczególną infrastrukturę wodną województwa, transport wodny oraz sytuacje i zdarzenia kryzysowe, w których ratownicy WOPR uczestniczą. W spotkaniu uczestniczył Wojewoda Kujawsko–Pomorski Pan Mikołaj Bogdanowicz oraz Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Pan Krzysztof Woś.

 

 
KOLEJNI SRW
piątek, 16 września 2022 08:33

SRW 5 dypW dniu 11 września zakończył się kurs na stopień Starszego Ratownika Wodnego. Są to najwyższe kwalifikacje w WOPR z zakresu umiejętności sensu stricte ratowniczych. Przypomnieć należy, że udział w tym szkoleniu obwarowany jest spełnieniem szeregu wymogów, które powodują, że kandydat rozpoczynając szkolenie ma w zasadzie wszelką wiedzę z zakresu ratownictwa wodnego. Ma za sobą ponad 240 godzin szkoleń, co najmniej 300 godzin praktyki jako ratownik i posiada umiejętności dotyczące wszystkich obszarów wodnych (pływalnia, śródlądzie, wody morskie, wody górskie, obszary zalodzone) oraz umiejętności z pracy poza wyznaczonymi obszarami wodnymi, na zabezpieczeniach, a także kwalifikacje do prowadzenia łodzi motorowych. Tama jest usystematyzowaniem tych wiadomości, wskazaniem standardów oraz miejscem i czasem, po którym każdy, kto z nas tam był mówi: to jest to, wróciłbym tam, wiem, że jestem dobry. Absolwent SRW jest po prostu ratownikiem wodnym pełną gębą.
W tym roku z ośmiu osób aplikujących trzy, z różnych przyczyn, nie rozpoczęły szkolenia (czekamy za rok J), a pozostałe pięć bez problemu zaliczyły zajęcia teoretyczne i praktyczne. Egzamin praktyczny – cała piątka zdała na piątkę. Gratulujemy. Z Wami też widzimy się już może za rok.

 

 
RUSZYŁA TAMA 2022
wtorek, 06 września 2022 00:00

TAMA 2022W dniu 3 września 2022 roku rozpoczęło się kolejne Centralne Szkolenie Specjalistyczne WOPR z zakresu ratownictwa wodnego na stopnie Starszy Ratownik Wodny i Instruktor WOPR. Spośród ponad 20 kandydatur warunki uczestnictwa w szkoleniu spełniło 17 członków WOPR i oni przystąpili o godz. 9:00 do egzaminu teoretycznego. Po zaliczeniu testu wszyscy przystąpili do sprawdzianu praktycznego obejmującego przepłynięcie 100 m stylem dowolnym w czasie poniżej 1’40”, przepłynięcie 25 m pod powierzchnią wody, wyłowienie manekina z głębokości 4 m oraz pokonanie łodzią wiosłową toru wg dawnych wymagań sportowych ILS w czasie poniżej 2’40”.
Komisja i jednocześnie kadra kursów składająca się z Instruktorów wykładowców WOPR: Dariusza Krawca, Sebastiana Tumiłowicza i Apoloniusza Kurylczyka oraz Instruktorów WOPR (asystentów): Adrianny Błasiak, Alberta Frączyka i Marcina Trembulaka wnikliwie odebrała wszystkie konkurencje. Wszyscy kursanci pozytywnie przeszli weryfikację dokumentów oraz sprawdzian wstępny.
W tym roku szkolenie obejmie dodatkowo część teoretyczną szkolenia sędziów WOPR oraz omówienie zmian w statucie naszej organizacji.

 
III RUNDA GRAND PRIX POLSKI W RATOWNICTWIE WODNYM
czwartek, 15 września 2022 08:36

GP W RATOWNICTWIE WODNYMW dniu 8 października w Ostrołęce na obiektach Parku Wodnego ‘Aquarium” przy ul. Witosa 3, zostaną rozegrane zawody III rundy Grand Prix Polski w Ratownictwie Wodnym. Zawodnicy rywalizować będą w kategoriach młodzików, juniorów młodszych, juniorów i open w konkurencjach indywidualnych: 50 m holowanie manekina, 100 m ratowanie w płetwach, 100 m ratowanie z pasem, oraz w konkurencjach zespołowych: 4x25 m holowanie manekina i 4x50 m ratowanie z pasem.
Organizatorem zawodów jest WOPR-OS Ostrołęka, Park Wodny „Aquarium”, UKS „Piątka” Ostrołęka, Powiat ostrołęcki i Gmina Rzekuń. Zawody honorowym patronatem objął Prezydent Miasta Ostrołęka Pan Łukasz Kulik. Zapraszamy do udziału. Szczegóły można znaleźć tutaj.

 

 
POWOŁANIE KADRY NARODOWEJ NA MISTRZOSTWA ŚWIATA RICCIONE 2022
piątek, 19 sierpnia 2022 07:56

Riccione logW dniu 4 sierpnia 2022 roku na podstawie przepisów ILS i WOPR, na wniosek trenera reprezentacji, Prezes WOPR decyzją nr 41/2022 powołał w skład Reprezentacji Narodowej na Mistrzostwa Świata w Ratownictwie Wodnym - Riccione 2022 (Włochy) członków WOPR:
Drużyna kobiet: Karolina Faszczewska, Anna Karwowska - kategoria open; Natalia Pasek, Katarzyna Kozak, Wiktoria Janiszewska, Aneta Drabik, Weronika Markiewicz i Jadwiga Burzyńska - kategoria junior
Drużyna męska: Adam Wiśniewski, Tymoteusz Świecak, Paweł Borycki, Maciej Matyjasek, Radosław Rogozińskii Mateusz Grabski - kategoria open; Konrad Rogoziński, Bartłomiej Moździoch, Miłosz Mądrzak, Szymon Biernacik i Kacper Wróblewski – kategoria junior.
Trenerami Reprezentacji są Sławomir Juszkiewicz (seniorzy) i Jarosław Gapski (juniorzy).
Ponadto w WLC 2022 weźmie udział troje sędziów WOPR posiadających uprawniania międzynarodowe ILS, którzy będą czuwać nad prawidłowym przebiegiem konkurencji basenowych i oceanicznych: sędzia basenowy klasy A Grzegorz Konieczny oraz dwie sędziny klasy B zawodów basenowych i oceanicznych: Marta Kosowicz – Stajkowska i Anna Błasiak.
Relacje z zawodów będą na bieżąco na naszych portalach FB i Instagram przekazywane przez przebywającą razem z ekipą „reporterkę WOPR” – Martynę Rutkowską.
Udział zawodników i ekipy jest finansowany przez kluby, jednostki WOPR, rodziców i ludzi dobrej woli oraz nieliczne samorządy lokalne. Bez udziału środków publicznych.

 

Decyzja Prezesa WOPR o powołaniu Reprezentacji Polski na MŚ - Riccione 2022

 

 

 

 
MISTRZOSTWA POLSKI W RATOWNICTWIE MORSKIM
wtorek, 16 sierpnia 2022 07:18

KR artW dniach 6-7 sierpnia w Kątach Rybackich odbyły się pod patronatem Prezesa WOPR kolejne zawody z sportowego ratownictwa wodnego w konkurencjach na wodach otwartych. Tym razem morze „stanęło na wysokości zadania” i warunki do rozegrania konkurencji były naprawdę … jak w prawdziwych działaniach. Głównym organizatorem i motorem cyklu tych imprez jest współpracująca w tym zakresie z WOPR Fundacja Ratownictwa i Sportów Wodnych RESCUEHOUSE. Zawody zostały dofinansowane ze środków Ministra Sportu i Turystyki.
W czterech indywidualnych i czterech drużynowych konkurencjach w klasyfikacji juniorów, open i masters, najlepszą drużyną wśród mężczyzn zostało CKS Szczecin, a wśród kobiet CKS Szczecin 2. Gospodarz przyszłorocznych Mistrzostw Europy Juniorów cały czas w czubie kraju.
W generalnej klasyfikacji indywidualnej zwyciężył Radek Rogoziński przed Wojtkiem Kotowskim i Pawłem Boryckim, a wśród pań najlepsza okazała się Paula Żukowska wyprzedzając Anię Karwowską i Natalię Pasek. Komplet wyników można znaleźć Tutaj.
Był to jeden z ostatnich sprawdzianów przed jesiennym wyjazdem Kadry WOPR do Riccione we Włoszech na rozgrywane tam Mistrzostwa Świata w Ratownictwie Wodnym.
Podziękowania należą się współorganizatorom: Gminie Sztutowo, GORW, RW sp zo.o., sponsorowi Garmin Polska oraz partnerom. Polskie Radio Czwórka zapewniła patronat medialny.  

 
JEDNOLITY TEKST ROZPORZADZENIA
czwartek, 04 sierpnia 2022 20:26

 

par logW dniu 2 sierpnia 2022 roku wszedł w życie opublikowany dzień wcześniej jednolity tekst Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 27 lutego 2012 roku w sprawie wymagań dotyczących wyposażenie wyznaczonych obszarów wodnych w sprzęt ratunkowy i pomocniczy, urządzenia sygnalizacyjne i ostrzegawcze oraz sprzęt medyczny, leki i artykuły sanitarne. Jest on opublikowany w Dzienniku Ustaw z 2022 roku poz. 1607 i ten numer publikacji należy stosować przy powoływaniu się na ten przepis.
Jednolity tekst obejmuje zmiany wprowadzone 18 stycznia 2018 roku i obejmujące jedynie zamianę zwrotów: „miejsce wykorzystywanego do kąpieli” na „miejsce okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli” (zapisy § 2 ust. 2 i ust. 2 pkt. 3).
Niestety pozostałe zapisy rozporządzenia pozostały bez zmian. Powoduje to, jak w przypadku części zapisów pozostałych rozporządzeń do „ustawy wodnej”, brak systemowych rozwiązań w sposobie zabezpieczenia czy szkoleniach. Odmienne zarówno od zapisów ustawy i rozporządzeń, a także od dobrej praktyki ratowniczej interpretacje tych przepisów powodują chaos i zamęt w sposobie realizacji właściwego zabezpieczenia wyznaczonych obszarów wodnych czy przygotowania ratowników do pracy.

 

 
WARSZAWA ‘44 – O TAKICH RZECZACH NALEŻY PAMIĘTAĆ
poniedziałek, 01 sierpnia 2022 00:00

PW warto pamiętać log

 
KOMISJA PROFILAKTYKI WOPR
piątek, 29 lipca 2022 10:23

nomaGłównym celem WOPR jest zmniejszenie liczby utonięć, który nasza organizacja realizuje na dwa główne sposoby.
Ratownictwo - jako działania bezpośrednie ratowników w ramach jednostek WOPR oraz przygotowanie kadry ratowniczej do realizacji tych działań poprzez szkolenia ratowników i szkolenia specjalistyczne.
Profilaktyka – jako działania zapobiegające pojawianiu się sytuacji grożących utonięciem poprzez prowadzenie działań edukacyjnych, prewencyjnych i współpracę z innymi podmiotami, w tym z administracją publiczną, organizacjami pozarządowymi i biznesem.
W tym duchu, na kanwie już drugi raz obchodzonego w Polsce Światowego Dnia Zapobiegania Utonięciom, Zarząd Główny WOPR utworzył, a Prezydium ZG uchwaliło zasady funkcjonowania oraz powołało przewodniczącą Komisji profilaktyki WOPR. Szefową tej nowej komórki organizacyjnej została kol. Maria Adamczyk, członek zarządu WOPR Województwa Zachodniopomorskiego. Maria jest również delegowana przez WOPR do prac w Drowning Prevention Commision ILSE oraz rekomendowana do bezpośrednich kontaktów z DPC ILS.
Gratulacje i powodzenia w działaniach zarówno w kraju jak i na niwie międzynarodowej.
W pracach Komisji mogą brać udział wszyscy chętni członkowie WOPR oraz eksperci spoza WOPR. Skład Komisji, jaki ustalony zostanie na wniosek przewodniczącej zostanie opublikowany na stronie WOPR.  

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 10 z 41

FB LINK 4INSTA LINK 2

ZMIEŃ JĘZYK

uk-flag gm-flag fr-flag

 

 

KARTA IDENTYFIKACYJNA

 CZŁONKA WOPR

karta identyfikacyjna czonka wopr 2

 

  

logo orlen

  

niw logo

 

logo Programu PROO

 

cmc logs

 

COLO KK

  

Niedzica log  

variopool 2

 

pływam bez promili logo

   

 

ONZ BT

 

plakat

 

 

logo wypoczynek3