KOMUNIKATY
MISTRZOSTWA POLSKI NA ŚRÓDLĄDZIU
poniedziałek, 27 czerwca 2022 22:27

mpgrhW dniach 25-26 czerwca 2022 roku na wydzielonym pasie Dzikiej Plaży w Nieporęcie rozegrane zostały Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Śródlądowym. Dzięki wsparciu Zarządu Województwa Mazowieckiego oraz firmie Garmin zawody stały na wysokim poziomie. Wśród zawodników w szranki stanęli rownież złoci medaliści tegorocznych Letnich Mistrzostw Polski w Ratownictwie Wodnym, aktualni rekordziści Polski, a nawet uczestnicy rozpoczynających się za niespełna dwa tygodnie Światowych Igrzysk Sportów Nieolimpijskich „The World Games 2022”. To pierwsze z serii zawodów na wodach otwartych. Z niecierpliwością oczekujemy Mistrzostw Polski w Ratownictwie Morskim, które rozegrane zostaną w Mielenku wg Regulaminu ILS w formule otwartej. Zawody rozegrane zostaną w dniach 23-24 lipca, a poprzedzone zostaną kursem sędziów oceanicznych ILS klasy C. Zapraszamy do zapisów (tutaj).
W Nieporęcie wśród kobiet tryumfowała Paula Żukowska (WOPR Wielkopolska), przed Anetą Drabik i Natalią Pasek (obie Śląskie WOPR), a wśród mężczyzn Adam Wiśniewski (WOPR-OS Ostrołęka) przed Korneliuszem Zapert (WOPR Rybnik) i Kacprem Mierzejewskim (WOPR-OS Ostrołęka)
Relację z zawodów rozegranych na Jeziorze Zegrzyńskim można znaleźć na stronie: GRH.com.pl

 

 
MISTRZOSTWA EUROPY JUNIORÓW 2023 - W POLSCE
czwartek, 23 czerwca 2022 14:18

elc 2023W dniu 11 czerwca Zarząd ILSE przyznał Wodnemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu prawo organizacji Mistrzostw Europy Juniorów w Ratownictwie Wodnym 2023. Zgodnie z decyzją WOPR zawody rozegrane zostaną w dniach 20 - 26 sierpnia 2023 roku na pływalni olimpijskiej „Floating Arena” w Szczecinie i plaży „F” w Międzyzdrojach.
Prezydium ZG WOPR powołało Zespół ds. organizacji Mistrzostw Europy Juniorów w Ratownictwie Wodnym 2023, który pod przewodnictwem Grzegorza Szumilasa, członka Zarządu WOPR Województwa Zachodniopomorskiego podejmuje się organizacji i koordynacji działań.
Osoby, które chciałyby pomóc w organizacji, logistyce, przygotowaniach a potem w realizacji tej imprezy proszeni są o zgłaszanie się na adres biura Zarządu Głównego WOPR.

 
NOWA LOKALIZACJA SZKOLEŃ KRP
środa, 15 czerwca 2022 18:11

krp deepKomisja Ratownictwa Podwodnego WOPR (KRP) informuje, że we współpracy ze Związkiem Harcerstwa Polskiego została przeniesiona baza szkoleniowa KRP nad jezioro Pluszne do ośrodka Perkoz. W nowej lokalizacji wykonany został tor do realizacji zajęć na wszystkie poziomy szkoleń KRP WOPR. Stopnie Basic, Advanced, kursy specjalistyczne, a w końcu Rescue i Lider mogą być realizowane w lepszych warunkach, a dla chętnych czeka również „złota pięćdziesiątka” (j. Pluszne ma 51 m głębokości).
Przypominamy, że KRP szkoli wg programów rekomendowanych przez ILS, a szkolenia kończą się certyfikatami o jakich mowa w przepisach wskazujących dodatkowe kwalifikacje przydatne w ratownictwie wodnym.

 
ZARZĄD ILSE W POLSCE
wtorek, 14 czerwca 2022 18:15

ilse logW dniu 11 czerwca w Bydgoszczy na zaproszenie Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego odbyło się posiedzenie Zarządu International Life Saving Federation of Europe (Board of Directors ILSE). Szefowie europejskich federacji ratowniczych debatowali nad standaryzacją zarządzania ryzykiem, szkoleń oraz współpracy korporacyjnej federacji. Podjęte zostały decyzje w sprawach organizacji zawodów sportowych oraz o przyjęciu przedstawicieli WOPR w skład Komisji sportu ILSE (IWOPR Adrianna Błasiak) oraz grupy roboczej do opracowania rozwiązań zaproponowanych przez wewnętrzny audyt ILSE (IWWOPR Apoloniusz Kurylczyk). W posiedzeniu BoD, obok członka Zarządu ILSE Piotra Synowca wziął udział Prezes WOPR. Obserwatorami byli przedstawiciele WOPR z województw lubelskiego, mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego i zachodniopomorskiego. W sobotę w godzinach popołudniowych członkowie Zarządu ILSE uczestniczyli w pokazach działań ratowników WOPR, w warsztatach technik ratowniczych oraz odbyli wycieczkę statkiem po bydgoskim odcinku Brdy. Podczas uroczystej wieczornej gali odznaczeniami i pamiątkowymi medalami uhonorowani zostali: Piotr Synowiec - wiceprezes WOPR, Artur Bulak - stały przedstawiciel WOPR przy BoD ILSE, Aleksander Skaliy - koordynator posiedzenia BoD w Polsce. W imieniu WOPR podziękowanie w postaci pamiątkowej statuetki za organizację Zarządu ILSE odebrał Prezes WOPR.

Więcej…
 
ŻANDARMOM W DNIU ICH SWIĘTA
poniedziałek, 13 czerwca 2022 15:15

ŻW LOGNiewiele osób zdaje sobie sprawę ilu żandarmów jest członkami WOPR, ratownikami wodnymi i ilu z nich doskonali się na centralnych szkoleniach specjalistycznych.
W dniu ich święta w imieniu Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Prezes Zarządu Głównego złożył na ręce Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej gen. dyw. Tomasza Połucha życzenia dla wszystkich żandarmów spokojnej służby, zadowolenia z wyboru tej odpowiedzialnej i bardzo specyficznej drogi życiowej, awansów i powodzenia w życiu osobistym.

 
CZARNE PUNKTY WODNE
środa, 08 czerwca 2022 23:24

czarny punkt wodnyW wielu województwach na terenie kraju ruszają kampanię profilaktyki zachowań na obszarach wodnych i wypoczynku nad wodą. Jednym z takich działań jest alokacja czarnych punków wodnych w miejscach niebezpiecznych lub stwarzających zagrożenie gdzie nie obowiązują zakazy kąpieli jednak dochodzi w tych miejscach do wypadków, tonięć lub utonięć. Z udziałem Policji, samorządu województwa oraz miejscowych jednostek WOPR punkty te są corocznie sprawdzane, a zasadność ich umiejscowienia weryfikowana. Współpraca z administracją publiczną wpisuje się w zadania podmiotów uprawnionych do wykonywania ratownictwa wodnego w zakresie działań prewencyjnych i profilaktycznych.

 

 
WSPARCIE MINISTRA SPORTU I TURYSTYKI WYJAZDU WOPR NA TWG 2022
poniedziałek, 06 czerwca 2022 09:42

msit dof log1W ramach Programu wspierania sportów nieolimpijskich, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe otrzymało dofinansowanie w wysokości 154 tys. zł. do wyjazdu Reprezentacji Polski w Sportowym Ratownictwie Wodnym na Światowe Igrzyska Sportów Nieolimpijskich „The World Games 2022”. Środki te pokryją część wydatków ściśle związanych z wyjazdem i startem, a więc między innymi koszty podróży, ubezpieczenia, opłaty startowej czy pobytu. Zawody sportowego ratownictwa rozegrane zostaną w dniach 10 i 11 lipca w godzinach wieczornych (nocnych czasu polskiego). Polskę reprezentują dwie 5-osobowe drużyny kobiet i mężczyzn.  

 
AKTYWNI BŁĘKITNI
poniedziałek, 06 czerwca 2022 09:00

aktywni błekitni logJuż od 10 maja kiedy we Wrocławiu Dolnośląskie WOPR we współpracy z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej, rozpoczęło piknikiem serię festynów edukacyjnych dla uczniów szkół podstawowych dalsze imprezy są organizowane w kraju. W ostatni weekend ruszyło województwo mazowieckie gdzie dzieci pod kierunkiem ratowników WOPR i pracowników RZGW, a także Policji, Państwowej Straży Pożarnej i Urzędu Żeglugi Śródlądowej biorą udział w ćwiczeniach, prelekcjach i konkursach z nagrodami oraz pokazach ratownictwa wodnego. Edukacja wodna, ochrona środowiska oraz bezpieczeństwo podczas rekreacji na wodzie to podstawowe obszary tych eventów, gdzie uczestnicy zdobywają wiedzę w tym zakresie. Aktywni Błękitni to już kolejny etap współpracy WOPR z Przedsiębiorstwem Państwowym Wody Polskie. Cieszymy się, że te nie odbywają się już w reżimie sanitarnym.

 
NOWI SĘDZIOWIE ILS
wtorek, 31 maja 2022 17:38

international referee pinW dniach 25 - 26 maja 2022 roku w Warszawie odbyło się szkolenie sędziów zawodów sportowego ratownictwa wodnego na poziomie międzynarodowym „International Referee B - Pool” oraz krajowym „National Referee C - SERC”. Oba szkolenia prowadził członek Komisji sportu ILSE Ian Hutchings z Wielkiej Brytanii. Szkolenia i egzamin realizowany był wyłącznie w języku angielskim. Wszyscy uczestnicy wykazali się gruntownym przygotowaniem i znajomością międzynarodowych przepisów sportowych (ILS Rule Book), a korzystając ze swojego i trenera doświadczenia rozwiązywali szereg kwestii spornych. A więc gratulacje dla absolwentów. Mamy więc w WOPR 13 sędziów międzynarodowych mogących sędziować zawody basenowe (w tym jednego z kwalifikacjami „A”, który będzie sędzią na tegorocznych „The World Games”), 4 oceanicznych i 2 SERC.
To już drugie szkolenie realizowane w Polsce na poziomie międzynarodowym. Kolejne planowane jest dla naszych, krajowych oraz z innych federacji sędziów oceanicznych (morskich) w Mielenku w dniach 21-22 lipca 2022 tuż przed Otwartymi Mistrzostwami Polski „International Polish Rescue Cup 2022 - GARMIN RESCUE HEROES”.
Na kolejne szkolenie międzynarodowe na kwalifikacje sędziów ILS klasy „B” zapraszamy 18 marca 2023 roku (sobota) w Warszawie - rezerwujcie terminy.

referee zdjęcie

 

 

 
I OTWARTE MISTRZOSTWA POLSKI RATOWNIKÓW WODNYCH W KWALIFIKOWANEJ PIERWSZEJ POMOCY
czwartek, 26 maja 2022 09:03

mprwwkppW dniach 20 - 22 maja 2022 roku w Skępe odbyły się zorganizowane przez Lipnowskie WOPR i WOPR Województwa Kujawsko-Pomorskiego pod patronatem Starosty Lipnowskiego Krzysztofa Baranowskiego Mistrzostwa Ratowników Wodnych w Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy.Ratownicy z całej Polski i z różnych podmiotów uprawnionych (nie tylko jednostki WOPR) rywalizowały na zaaranżowanych przez arbitrów (czynnych ratowników systemu PRM) pod czujnym okiem Konsultanta Wojewódzkiego Medycyny Ratunkowej dr. Przemysława Paciorka. Gospodarz wydarzenia Starosta Lipnowski oraz powiat lipnowski ufundowali nagrody dla trzech pierwszych zespołów, które otrzymały plecaki medyczne PSP -R1o łącznej wartości ponad 10 tysięcy złotych.Pierwsze miejsce oraz puchar dla najlepszej jednostki województwa zdobyła Grupa Interwencyjna WOPR Włocławek, na drugim miejscu uplasowało się Lipnowskie WOPR , a na trzecim grupa SSWM KGHM.

Wielkie brawa dla organizatorów i wielkie podziękowania dla jednostek i podmiotów, bez których te zawody nie mogłyby się odbyć.

 
WIETRZNICE 2022 „A” i „B”
wtorek, 24 maja 2022 08:37

wietrznice logW dniach 31 maja - 2 czerwca odbędzie się Centralne Szkolenie Specjalistyczne WOPR z zakresu ratownictwa na wodach szybkopłynących i powodziowych „Wietrznice 2022”. Kompetencje do podejmowania działań ratowniczych na rzekach o szybkim nurcie to jedna z ważniejszych umiejętności w pracy ratownika. Na torze kajakowym będzie można zapoznać się z technikami ratowniczymi i uzyskać kwalifikacje stażysty (poziom A) i ratownika (poziom B). Zapraszamy również chętnych ratowników do podnoszenia kwalifikacji w zakresie kadry szkolącej i odbycia staży na poszczególnych szkoleniach. Przypominamy, że szkolenie to jest wymagane do podniesienia kwalifikacji w zakresie stopnia Starszy Ratownik Wodny. Zgłoszenia przez aplikację (tutaj) lub (tutaj też)

 

 
GRATKA W TAMIE W TYM ROKU: IWOPR NR 1234
czwartek, 19 maja 2022 14:54

tama 2022 logTegoroczne kursy w Tamie na stopnie SRW, IWOPR odbędą się w terminie 3-11 września 2022 roku. W ostatnim roku z uwagi na warunki atmosferyczne nie odbyło się Centralne Szkolenie Specjalistyczne WOPR z zakresu ratownictwa na obszarach pokrytych lodem. Z tego powodu Komisja szkoleniowa dopuszcza aby zostało ono uzupełnione w latach kolejnych przez uczestników tegorocznych szkoleń.
Kolejnym warunkiem uczestnictwa w kursie SRW jest zaliczenie CSS WOPR z zakresu ratownictwa na wodach szybkopłynących i powodziowych. W tym roku jest ono realizowane w dniach 31.05 - 2.06.2022 roku na torze kajakowym Wietrznice (zgłoszenia tutaj). Z uwagi na koszt wynajmu toru szkolenie realizowane jest w dniach wtorek - czwartek co dla niektórych może być problemem.
Komisja szkoleniowa rozpatrzy indywidualne wnioski kandydatów na kursy SRW i IWOPR o przesunięcie zaliczenia szkolenia WSPiP na okres jesienny. Wniosek należy złożyć niezwłocznie wraz z uzasadnieniem niemożliwości uczestnictwa w najbliższym szkoleniu.
W tym roku uczestnicy szkolenia zostaną zapoznani ze zmienionym Statutem WOPR oraz w ramach kursu zostaną zapoznani z systemem sportowego ratownictwa wodnego oraz ukończą teoretyczną część szkolenia CSS WOPR Sędzia zawodów WOPR.
Szczegóły i dokumentacja tutaj.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 10 z 39

FB LINK 4INSTA LINK 2

ZMIEŃ JĘZYK

uk-flag gm-flag fr-flag

 

 

KARTA IDENTYFIKACYJNA

 CZŁONKA WOPR

karta identyfikacyjna czonka wopr 2

 

  

logo orlen

  

niw logo

 

logo Programu PROO

 

cmc logs

 

COLO KK

  

Niedzica log  

variopool 2

 

pływam bez promili logo

   

 

ONZ BT

 

plakat

 

 

logo wypoczynek3