wopr 1000x200 04

KOMUNIKATY
RATOWNIK WODNY PŁYWALNI – CZYŻBY POWRÓT?
czwartek, 13 października 2022 07:38

paip WOPR picSpotkanie z 23 września w Termach Chochołowskich zaowocowało dalszymi pracami w zakresie ratownictwa wodnego na pływalniach. Tym razem na zaproszenie prezesa WOPR w biurze Zarządu Głównego WOPR odbyło się spotkanie z przedstawicielami stowarzyszenia Polskie Aquaparki i Pływalnie. Prezes Robert Hołda i Wiceprezes Zbigniew Szwarc nawiązali do zasad stosowanych na pływalniach w innych krajach europejskich. PAiP oraz WOPR podzieliły spostrzeżenie, że sytuacja, gdzie taki sam program szkolenia jest przewidziany dla ratowników pracujących na pływalniach oraz ratowników na kąpieliskach nadmorskich lub w grupach operacyjnych w działaniach powodziowych nie jest właściwy.
Zarządzający pływalniami, a jest ich w Polsce ponad półtora tysiąca, sygnalizują problem braku określenia sposobu i zasad realizacji analizy zagrożeń. Ponadto po wprowadzeniu szczegółowego wykazu dodatkowych kwalifikacji, z jakich przynajmniej jedną musi posiadać każdy ratownik wodny, zarządzający nie znajdują wśród nich żadnych, jakie z puntu widzenia zapewnienia bezpieczeństwa na pływalni, przydatne są zatrudnionym tam ratownikom. Wskazują przy tym, że zasadnym byłoby odwołanie się w tym zakresie do przepisów międzynarodowych organizacji ratowniczych. Pool Lifeguard (nasz dawny Ratownik Wodny Pływalni) jaki strzeże bezpieczeństwa w innych krajach wydaje się dobrym rozwiązaniem, o którym należy pomyśleć w przyszłości.

 
WALNE ZGROMADZENIE PKOL
poniedziałek, 10 października 2022 08:51

 

pkol logsW dniu 8 października 2022 roku odbyło się Walne Zgromadzenie Sprawozdawcze Polskiego Komitetu Olimpijskiego, którego Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe jest pełnoprawnym statutowym członkiem zwyczajnym. Zebranie miało na celu omówienie działań PKOl w roku 2021, w szczególności udziału w Igrzyskach Olimpijskich Tokio 2020 oraz dyskusję i zatwierdzenie sprawozdań merytorycznego i finansowego za roku ubiegły. Sportowe Ratownictwo Wodne jest dyscypliną sportową jaka uznana jest przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski, a jej przedstawicielem w międzynarodowym ruchu sportowym jest International Life Saving Federation. Warto zaznaczyć, że na Igrzyskach Olimpijskich w Brisbane (Australia) ratownictwo wodne będzie miało swoją inaugurację jako konkurencja olimpijska.

 

 
WICEMISTRZOWIE ŚWIATA Z POWROTEM W DOMU
czwartek, 06 października 2022 09:20

wicemistrzowie w domu 14 października jeszcze przed świtem powróciła do kraju Reprezentacja Narodowa WOPR w sportowym ratownictwie wodnym, która dniach 26 września - 2.10.2022 pod kierownictwem trenerów Sławomira Juszkiewicza (Kadra Open) i Jarosława Gapskiego (Kadra Junior) we włoskim Riccione startowała w Mistrzostwa Świata w Ratownictwie Wodnym. |
W Mistrzostw brała udział rekordowa liczba reprezentacji (56) i prawie 400 zawodników. Wśród najlepszych zawodników świata, Australijczyków, Nowozelandczyków, Niemców czy Włochów, nasza 18-osobowa Kadra osiągnęła bardzo dobre wyniki, a sztafeta w składzie Macuej Matyjasek, Paweł Borycki, Mateusz Grabski , Radosław Rogoziński w konkurencji 4 x 25 m holowanie manekina zajęła w kategorii Open II miejsce zdobywając srebrny medal i tytuł Wicemistrzów Świata – Gratulacje dla zawodników, dla trenerów kadry i trenerów klubowych.
W pozostałych konkurencjach Polacy uzyskali lokaty:

Więcej…
 
WIETRZNICE - JESIEŃ 2022 „A” i „B”
poniedziałek, 03 października 2022 08:30

wspip logs

W dniach 14 – 16 października planowane jest Centralne Szkolenie Specjalistyczne WOPR z zakresu ratownictwa na wodach szybkopłynących i powodziowych.   „Wietrznice” poziom „A”. Organizacja poziomu „B” jest uzależniona od liczby chętnych na to szkolenie. Szkolenie to podnosi kwalifikacje uczestników w zakresie samoratownictwa i podstawowych technik ratowniczych na wodach górskich i w trakcie powodzi (poziom „A”) oraz stosowania technik zespołowych na tego typu obszarach wodnych (poziom „B”) oraz jest wymagane od kandydatów na stopień SRW. Szczegóły szkolenia można znaleźć na stronie organizatora, a zapisów dokonać w formularzu TUTAJ

 

 
COLO WSPIERA REPREZENTACJĘ NARODOWĄ
środa, 28 września 2022 13:56

colo 1 zdj artNasi zawodnicy w tym roku na Mistrzostwach Świata w Ratownictwie Wodnym – Riccione 2022 wystąpili w nowych, specjalnie na te zawody zaprojektowanych strojach. Nowoczesna linia, ciekawie wkomponowane logo WOPR oraz kompozycja – jakby nie było w zasadzie jedynie dwóch - naszych barw narodowych, czyni je miłymi dla oka i wyróżniającymi naszych zawodników. Wysoka jakość materiału oraz solidne wykonanie w opinii zawodników i trenerów czynią je świetnym ubiorem.
Bardzo dziękujemy firmie COLO z Kędzierzyna – Koźla, która w rekordowo krótkim terminie zaprojektowała, przetestowała i wyprodukowała ten świetny produkt.

colo 2 zdj art

 

 

colo 3 zdj art

 

 
KURS SĘDZIEGO ZAWODÓW WOPR – ILS CLASS „C”
środa, 28 września 2022 10:45

 

sędziowie logsW dniach 7 – 8 października w ramach zawodów Grand Prix Polski w Ratownictwie Wodnym zostanie zorganizowany kurs sędziów zawodów basenowych WOPR poziom krajowy – ILS National Referee Pool „C”. Są to pierwsze kwalifikacje sędziego zawodów sportowego ratownictwa wodnego, które uprawniają do sędziowania zawodów krajowych, rozgrywanych w systemie zawodów ILS oraz – po spełnieniu warunków formalnych – do uczestnictwa w kursie międzynarodowym (ILS International Referee Pool „B”). Część praktyczna szkolenia może zostać zrealizowana na zawodach GPP w Ostrołęce (8.10.2022), GPP w Zabrzu (5.11.2022) lub ZMP 2022 w Szczecinie (10-11 lub 17-18.12.2022). Szczegóły na stronie organizatora GPP WOPR-OS Ostrołęka. Kolejne szkolenie (część teoretyczna) planowane są w ramach GPP w Zabrzu i ZMP w Szczecinie, gdzie również będzie można odbyć staże praktyczne.

 

 
RATOWNICTWO WODNE W AQUAPARKACH
poniedziałek, 26 września 2022 14:04

paip zdj 1W dniu 23 września w obiektach Term Chochołowskich na Podhalu na zaproszenie prezesa stowarzyszenia Polskie Aquaparki i Pływalnie Pana Roberta Hołdy, prezes WOPR Paweł Błasiak uczestniczył w konferencji przedstawicieli największych pływalni i aquaparków w Polsce. Eksperckie spotkanie uwypukliło szereg problemów w obowiązujących przepisach prawnych na jakie WOPR zwraca uwagę i przedstawia projekty ich zmian od lat zarówno do organu nadzoru nad ratownictwiem wodnym jak i do Parlamentu. Uczestnicy zwracali uwagę, na nieścisłości, niedopowiedzenia, a w szczególności specyficzną i odmienną, w zależności od sytuacji, interpretację przepisów stosowaną przez organ nadzoru. Niestety ostatnie spotkanie jakie przedstawiciele PAiP odbyli w resorcie spraw wewnętrznych pogłębiło jedynie ich frustrację bieżącą sytuacją prawną. W spotkaniu uczestniczyła również dr Iwona Michniewicz, biegły sądowy z zakresu ratownictwa wodnego, były członek WOPR i Instruktor WOPR, autor wielu prac z zakresu teorii i praktyki ratowniczej.

 
OTWARCIE ETAPU DROGI WODNEJ BAŁTYK - ELBLĄG
poniedziałek, 26 września 2022 08:50

sm 1W dniu 17 września delegacja WOPR uczestniczyła w uroczystości otwarcia pierwszego etapu drogi wodnej łączącej Morze Bałtyckie z Zalewem Wiślanym - kanału przez Mierzeję Wiślaną oraz Portu Nowy Świat. W uroczystości udział wziął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Prezes Rady Ministrów, parlamentarzyści, ministrowie oraz przedstawiciele służb mundurowych. Możliwość zwiększenia ruchu turystycznego i rekreacji wodnej związanej z tą budowlą stanowić mogą nowe zadania dla jednostek WOPR z województw pomorskiego i warmińsko - mazurskiego.
W skład delegacji WOPR weszli prezes WOPR, wiceprezes ZG WOPR Krzysztof Skrzyniarz, Przewodniczący GKR WOPR Jarosław Radtke, członek ZG WOPR Maciej Banachowski oraz kol. Tomasz Wojciechowski (MI WOPR) i Jarosław Wiśniewski (RWP,S,M)

Więcej…
 
KOLEJNI INSTRUKTORZY WOPR IDĄ W POLSKĘ
wtorek, 20 września 2022 08:44

dyplom 22 tamaKolejni Instruktorzy zakończyli z sukcesem Centralne Szkolenie Specjalistyczne na stopień Instruktora WOPR jakie odbyło się w Tamie w dniach 3 – 11 września. W tym roku kadrą szkoleniową było aż trzech Instruktorów Wykładowców WOPR: Sebastian Tumiłowicz, Apoloniusz Kurylczyk i Dariusz Krawiec, a asystentami troje Instruktorów WOPR aspirujących (mamy nadzieję) do najwyższego stopnia edukacyjnego: Albert Frączyk, Adrianna Błasiak i Marcin Trembulak. „Gościnnie”, ze skromnym wkładem edukacyjnym Tamę odwiedzili prezes WOPR oraz były prezes WOPR Województwa Zachodniopomorskiego, a obecnie wykładowca Uniwersytetu Szczecińskiego kol. Tomasz Zalewski.
Kandydat na instruktora ma za sobą co najmniej 500 godzin praktyk ratowniczych, ponad 400 godzin szkoleń jako uczestnik i nie mniej niż 100 godzin pracy jako asystent na szkoleniach z zakresu ratownictwa wodnego prowadzonych przez instruktora WOPR. Posiada kwalifikacje instruktora z zakresu ratownictwa wodnego (tzw. MSW) oraz cztery dodatkowe kwalifikacje spośród wskazanych w wykazie WOPR. W ich przypadku Tama weryfikuje metodykę szkolenia stosowaną w WOPR, zapoznaje z nowymi technikami i zapoznaje z bieżącymi zmianami w systemie szkolenia, prawie lub jego interpretacjach.
W tegorocznym szkoleniu, po złożeniu ustnego egzaminu końcowego przed komisją, kurs ukończyło jedenaścioro członków WOPR zdobywając stopień Instruktora WOPR. Gratulacje.

 

 
O BEZPIECZEŃSTWIE WODNYM W KRUSZWICY
poniedziałek, 19 września 2022 08:40

kruszwica dialogW dniu 13 września w Kruszwicy odbyło się posiedzenia Kujawsko–Pomorskiej Rady Dialogu Społecznego, którego tematem były szeroko rozumiane zagadnienia wodne, ze szczególnym uwzględnieniem gospodarki wodnej i bezpieczeństwa wodnego. Głos w tej sprawie zabierał członek Zarządu Głównego WOPR, Prezes WOPR Województwa Kujawsko – Pomorskiego Kol. Maciej Banachowski, który w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na zagrożenia dla osób przebywających na obszarach wodnych oraz szczególną infrastrukturę wodną województwa, transport wodny oraz sytuacje i zdarzenia kryzysowe, w których ratownicy WOPR uczestniczą. W spotkaniu uczestniczył Wojewoda Kujawsko–Pomorski Pan Mikołaj Bogdanowicz oraz Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Pan Krzysztof Woś.

 

 
KOLEJNI SRW
piątek, 16 września 2022 08:33

SRW 5 dypW dniu 11 września zakończył się kurs na stopień Starszego Ratownika Wodnego. Są to najwyższe kwalifikacje w WOPR z zakresu umiejętności sensu stricte ratowniczych. Przypomnieć należy, że udział w tym szkoleniu obwarowany jest spełnieniem szeregu wymogów, które powodują, że kandydat rozpoczynając szkolenie ma w zasadzie wszelką wiedzę z zakresu ratownictwa wodnego. Ma za sobą ponad 240 godzin szkoleń, co najmniej 300 godzin praktyki jako ratownik i posiada umiejętności dotyczące wszystkich obszarów wodnych (pływalnia, śródlądzie, wody morskie, wody górskie, obszary zalodzone) oraz umiejętności z pracy poza wyznaczonymi obszarami wodnymi, na zabezpieczeniach, a także kwalifikacje do prowadzenia łodzi motorowych. Tama jest usystematyzowaniem tych wiadomości, wskazaniem standardów oraz miejscem i czasem, po którym każdy, kto z nas tam był mówi: to jest to, wróciłbym tam, wiem, że jestem dobry. Absolwent SRW jest po prostu ratownikiem wodnym pełną gębą.
W tym roku z ośmiu osób aplikujących trzy, z różnych przyczyn, nie rozpoczęły szkolenia (czekamy za rok J), a pozostałe pięć bez problemu zaliczyły zajęcia teoretyczne i praktyczne. Egzamin praktyczny – cała piątka zdała na piątkę. Gratulujemy. Z Wami też widzimy się już może za rok.

 

 
RUSZYŁA TAMA 2022
wtorek, 06 września 2022 00:00

TAMA 2022W dniu 3 września 2022 roku rozpoczęło się kolejne Centralne Szkolenie Specjalistyczne WOPR z zakresu ratownictwa wodnego na stopnie Starszy Ratownik Wodny i Instruktor WOPR. Spośród ponad 20 kandydatur warunki uczestnictwa w szkoleniu spełniło 17 członków WOPR i oni przystąpili o godz. 9:00 do egzaminu teoretycznego. Po zaliczeniu testu wszyscy przystąpili do sprawdzianu praktycznego obejmującego przepłynięcie 100 m stylem dowolnym w czasie poniżej 1’40”, przepłynięcie 25 m pod powierzchnią wody, wyłowienie manekina z głębokości 4 m oraz pokonanie łodzią wiosłową toru wg dawnych wymagań sportowych ILS w czasie poniżej 2’40”.
Komisja i jednocześnie kadra kursów składająca się z Instruktorów wykładowców WOPR: Dariusza Krawca, Sebastiana Tumiłowicza i Apoloniusza Kurylczyka oraz Instruktorów WOPR (asystentów): Adrianny Błasiak, Alberta Frączyka i Marcina Trembulaka wnikliwie odebrała wszystkie konkurencje. Wszyscy kursanci pozytywnie przeszli weryfikację dokumentów oraz sprawdzian wstępny.
W tym roku szkolenie obejmie dodatkowo część teoretyczną szkolenia sędziów WOPR oraz omówienie zmian w statucie naszej organizacji.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 10 z 41

FB LINK 4INSTA LINK 2

ZMIEŃ JĘZYK

uk-flag gm-flag fr-flag

 

 

KARTA IDENTYFIKACYJNA

 CZŁONKA WOPR

karta identyfikacyjna czonka wopr 2

 

ubezpieczenie logo  

logo orlen

 niw logo

 

logo Programu PROO

 

cmc logs

 

COLO KK

  

Niedzica log  

variopool 2

 

pływam bez promili logo

   

 

ONZ BT

 

plakat

 

 

logo wypoczynek3